Karanténa a jej dopad na osobné financie

Posledné dni dostávam od Vás množstvo telefonátov a mailov s tou istotu otázkou, čo robiť v tejto situácii, ako sa popasovať so stratou príjmu, ako sa pripraviť na nasledovné dni, možno týždne.

Pokiaľ ste zamestnanci, možností máte viac. Tou s najmenším dopadom na výšku príjmu je dovolenka. Zamestnanec má nárok na cca 20-25 dní dovolenky ročne. Určite si ju nikto nechce minúť celú už “začiatkom roka”, ale pokiaľ ste závislí na Vašom príjme a nemáte žiadne úspory, možno to bude jediná možnosť.  Druhou možnosťou je ísť na PN, resp. OČR, v tomto prípade očakávajte pokles príjmu o cca 30-35%. V tomto prípade by bolo fajn, aby ste mali nejaké úspory, ktoré Vám stratu príjmu pokryjú, prípadne kvalitne nastavené poistenie, ktoré Vám dorovná tento znížený príjem.

Čo v prípade, ak Vám príjem klesne, no Vy nemáte žiadne, prípadne len minimálne úspory? V médiach ste mohli zaznamenať, že niektoré banky umožnia klientom požiadať o odklad splátok pri hypotékach. Toto riešenie by som si nechal až ako úplne poslednú možnosť. Pokiaľ o odklad požiadate (z relevantných dôvodov) a banka Vám ho schváli, každý jeden mesiac takýchto “prázdnin” budete mať zápis v bankovom registri. Následne, ak si budete chcieť v blízkej budúcnosti brať nový úver, prípadne refinancovať starý, môže byť na Vás pozerané ako na problémového klienta. Banky vravia, že “asi” sa na to budú pozerať inak, ja by som sa na to ale nespoliehal. Čo teda robiť, aby ste nejaké to euro ušetrili?

Teraz je vhodná doba, asi tá najvhodnejšia, na konsolidáciu úverových produktov. Často majú klienti viac ako jeden úverový produkt (najčastejšie hypotéku spolu s jedným, či dvoma spotrebnými úvermi), ktoré sú možné zlúčiť do jedného hypotekárneho úveru a tým ušetriť desiatky, častokrát až stovky eur mesačne. Tiež je možné v tomto prípade úver navýšiť (do výšky 2000,-EUR, max však 5% z výšky úveru) bez dokladovania príjmu, ktoré viete použiť napríklad aj na výpadok príjmu (aj keď požičiavať si peniaze na základné výdaje je ten najhorší cieľ úveru, no v tomto prípade asi odborníci prižmúria oko).

Taktiež sa treba pozrieť na ostatné produkty, ktoré platíte, či sú to platby mobilným operátorom, platby poisťovniam, či investičným spoločnostiam.

A ako sa dá z tejto zlej situácie aj niečo vyťažiť? Určite ste si všimli, že toto nepokojné obdobie sa dotklo aj finančných trhov a investície sa prepadli o viac ako 10% (toto číslo ešte nepovažujem za konečné a predpokladám, že konečný prepad môže byť na úrovni 20-30%). Čo to znamená? Je to niečo ako výpredaj, ako akcia na tovar, niečo, ako keby nafta ktorá stála 1,20 EUR stála teraz o 30 centov menej, ak máte doma 2000 litrov nafty, bola by hlúposť predávať ju za týchto okolností, tým najlepším riešením je takúto akciu využiť a prikúpiť ďalšiu “NAFTU”.

Pokiaľ máte akékoľvek otázky, som Vám k dispozícii. Jedno odporúčanie na záver, čokoľvek budete chceť riešiť, riešte to skôr, ako budete mať nejakú prvú platbu po splatnosti, potom to už môže byť problém.

A ak máte hypotéku, a na nej úrok vyšší ako 1%, skúste zavolať do svojej banky a poproste ich o prehodnotenie úrokovej sadzby. Je veľká šanca, že Vám vyhovejú, úrok znížia, a Vy si výrazne znížite mesačnú splátku.

Zdieľať:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Najnovšie články

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

Kategórie

Partneri

Scroll to Top