Je všetko čo nájdeme na internete pravda?

Aj Vy hľadáte všetky informácie na internete? Google je Vašou domovskou stránkou? Kedysi jeden kamarát povedal, to musí byť pravda, lebo to dávali v telke. Dnes si myslím, že viacerí z nás tvrdia, to musí byť pravda, lebo som to čítal na nete. Je to ale naozaj tak? Môžeme tieto informácie považovať za pravdivé? Podľa čoho usudzujeme, že to, čo čítame, môže, alebo nemôže byť pravda? Podľa názvu stránky? Podľa toho, ako dlho tá stránka funguje? Podľa toho, aké má meno? Po dnešnej skúsenosti sa mi opäť raz potvrdilo pravidlo: “Dôveruj, ale preveruj”.

Určite poznáte stránku financnykompas.sk, stránku, kde si človek nájde rôzne akcie bánk, poplatky, účty, hypotéky a kopec informácii z finančného trhu. Človek by očakával, že tie informácie budú ako tak pravdivé a ako tak presné.

Klikol som na link https://www.financnykompas.sk/hypoteka a dal som si prepočítať, aký úrok môžem dostať v ktorej banke pri hypotéke s parametrami, kedy chcem 100 000€, založím nehnuteľnosť s hodnotou 100 000€, požadujem fix 3 roky a žiadam úver bez bankopoistenia. Pracujem s hypotékami nejaký ten piatok (presnejšie bude tých piatkov cca 400) a viem, že na základe takýchto dát sa nedopracujem k relevantným dátam a teda očakával som, že úroky a ponuky bánk, ktoré na mňa vybehnú, budú skôr orientačné.

Na moje prekvapenie vybehla na mňa nasledovná tabuľka:

FinancnyKompas

Viete čím ma prekvapila? Stránku financnykompas som považoval za stránku, kde klient nájde relevantné informácie. No pri mojom prepočte tomu tak nebolo.  Chcel som 100 000€ hypotéku na 100 000€ nehnuteľnosť a teda hypotéku s tzv. 100% LTV a splatnosťou 30 rokov.

Ako prvá, banka Oberbank. Oberbank nemá hypotéky do 100% hodnoty nehnuteľnosti a nemá ani splatnosť na 30 rokov. Hypotéky má do 80% (na výnimku 90%) a splatnosť maximálne 25 rokov.

Druhá, banka BKS, tak isto. Hypotéky maximálne na 90% LTV.

Prima banka, maximálne 90% LTV.

UnicreditBank, tá síce ponúka 100%né hypotéky, ale s prirážkou 1,50% a s úrokom začínajúcim nad 3%, nie 1,79%.

A tak ďalej, a tak ďalej… Prvé štyri riadky a ani jeden korektný výsledok.

A záver? Záver si spravte každý sám…

Zdieľať:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Najnovšie články

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

Kategórie

Partneri

Scroll to Top